GENURI


Vizionare Online

Filmele Noi pot fi vizionate cu subtitrare în română direct pe site - filmele noi din 2011 şi 2010 au vizionare online.



Download Rapid

Poţi face download de filme noi 2011 - toate filmele online includ subtitrarea în română - download filme gratis



Scrie pe CD/DVD

Filmele online pot fi inscripţionat pe CD/DVD şi revizionate pe sistemul home-cinema de acasă - filme 2011 noi, gratuite



Filme123.com > Actori > Colm Meaney

Filme cu Colm Meaney


Colm Meaney
Nume
Colm Meaney

Nume real
Colm Meaney

Locul naşterii
Dublin, Irlanda

Data naşterii
30.05.1953 (59 ani)

Ocupaţie
Actor

Descriere



COLM MEANEY s-a născut la Dublin, Irlanda, şi probabil este cel mai cunoscut pentru rolul lui Miles O'Brien din serialul de televiziune Star Trek: Deep Space Nine şi din Star Trek: The Next Generation.

Cel mai recent film al lui Meaney este The Damned United, în care joacă alături de Michael Sheen în rolul celebrului antrenor de fotbal englez Don Revie. A fost nominalizat la Premiile Irish Film pentru interpretarea din Kings, propunerea din 2008 a Irlandei pentru Premiile Oscar. Filmografia lui recentă cuprinde 3 and Out cu Mackenzie Crook şi Five Fingers/ De-a şoarecele şi pisica, cu Laurence Fishburne şi Ryan Phillipe.

Meaney şi-a făcut debutul cinematografic în filmul lui John Huston The Dead (1987), dar interpretarea din filmul regizorului Alan Parker, The Commitments, l-a făcut mai bine cunoscut în rândul cinefililor nord-americani. A mai jucat şi în alte două filme din trilogia lui Roddy Doyle Barrytown: The Snapper, pentru care a primit o nominalizare la Globurile de Aur, la categoria ,,Cel mai bun actor" şi în The Van. Ambele filme au fost regizate de Steven Frears. Meaney a mai jucat în filmele lui Alan Parker Come See the Paradise şi The Road to Wellville/ Drumul spre Wellville.

Actorul a făcut o trecere de succes între filmele studiourilor mari, precum Con Air/ Avionul condamnaţilor, Mystery, Alaska, Under Siege/ Sechestraţi în larg şi Far and Away/ Departe, departe şi producţiile independente precum Layer Cake/ Prins la înghesuială, Intermission/ Antract, The Boy and the Girl from County Clare, This is my Father/ În căutarea trecutului, The Englishman Who Went Up a Hill but Came Down a Mountain,  Claire Dolan, Four Days, Into the West/ Călători pe Pământul Făgăduinţei şi Monument Avenue.

Meaney a fost nominalizat la categoria ,,Cel mai bun actor" la Premiile Irish Film şi a câştigat premiul pentru ,,Cel mai buna actor" la Festivalul de Film de la Newport Beach pentru rolul din filmul How Harry Became a Tree.

De curând, s-a întors pe scenă, împreună cu Kevin Spacey, în piesa Moon for the Misbegotten/ Luna dezmoşteniţilor la teatrul londonez Old Vic şi pe Broadway. Alte piese în care a apărut recent sunt The Cider House Rules la Atlantic Theater din New York, şi a cărui interpretare a fost premiată cu un Obie, şi  Juno and the Paycock la Teatrul Donmar din Londra. În prezent, Meaney locuieşte în Mallorca şi în  Los Angeles.



Total filme găsite: 16, vizualizare de la 1 la 20